خاکریز بچه مسلمون
سلم لمن سالمکم سید علی / حرب لمن حاربکم سید علی
 
 

یه مطلبی نوشتم برای یکی از نشریه های شهرمون که قراره جمعه بعد نماز پخش بشه گفتم اینجا هم بذارم.

روزه خاص

در عصری که مردمش اسیر شکم و زیر شکم بودند آخرین پیامبر الهی از جانب خداوند متعال مبعوث گشت تا بشر را از منجلاب شهوات بیرون کشیده و از فرش به عرش ببرد.

اسلامی که شرط پذیرشش تحقیق و تفحص و تعقل بود و هر انسانی که در صدد کسب افتخار مسلمان شدن بود می بایست پیرامون آن راه تحقیق را می پیمود و عالمانه مسلمان می شد. لذا اسلام درباره پذیرش اصول و عقاید خود تقلید و تعبد را کافی و صحیح نمی داند بلکه لازم می داند هر فردی مستقلا و آزادانه صحت آن عقاید را به دست آورد. و به راستی غیر مکتب اسلام ناب کدام دین و آیین است که مشتری و مخاطب خود را جهت پذیرش خود دعوت به تفکر و تحقیق نماید و تفکر و تعقل و تحقیق را شرط صحت پذیرش خود نماید؟

اما اسلام این دین انسان ساز هدفش بندگی خداوند سبحان است]1[. و بندگی یعنی اطاعت مطلق پروردگار متعال و اطاعت حق یعنی انجام واجب و ترک حرام.

این دین ناب آسمانی برنامه هایش همگی طبق اصول و قواعد است و شاخصه ها و گنجینه های بی نظیری را در خود گنجانده به طوری که آن را از همه مکتب های مادی و دنیوی متمایز می گرداند و به معنی واقعی کلمه دینی است که هر انسان پاک سرشتی خلا آن را در زندگی خود عمیقا درک می کند.

همانطور که عرض شد دین اسلام مکتبی است جامع و واقع گرا که به همه جوانب نیاز های انسانی، اعم از دنیایی و آخرتی، جسمی یا روحی، عقلی و فکری یا احساسی و عاطفی، فردی یا اجتماعی توجه شده است.

و مستلزم باید ها و نباید هایی است که عمل به مجموعه آنها رضوان الهی و رستگاری ابدی را به دنبال دارد.

یکی از این بایدها و برنامه های انسان ساز روزه داری در ماه مبارک رمضان است که تقوا و خداترسى، در ظاهر و باطن، مهم‏ترین اثر این روزه داری می باشد.]2[

دو نوع نگاه به معنا و ماهیت روزه می توان داشت یک نگاه ، همان معنا و ماهیت ظاهری روزه است. در این نگاه روزه، به این معنا است که انسان از اذان صبح تا اذان مغرب، به قصد قربت از چیز های که روزه را باطل می کنند پرهیز نماید. در رساله های عملیه مجتهدین آمده کسی که روزه می گیرد، از خوردن ، آشامیدن، آمیزش جنسی ، سر زیر آب فرو کردن و غبار غلیظ به حلق فرو بردن و برخی چیزهای دیگر باید اجتناب کند. روزه به این معنا در حد مقبول است و هر کسی به همین صورت انجام دهد عملش صحیح بوده به تکلیف شرعی خود عمل کرده است.

ولی با دقت به آیات و فرمایشات معصومین(ع) می توان یک نگاهی فراتر از معنای ظاهری، به ماهیت «روزه» داشت و آن عبور از ظاهر و رسیدن به باطن و حقیقت «روزه» یعنی تقوا (انجام واجبات و ترک محرمات) است. در این نگاه «روزه»، صرفا پرهیز و اجتناب انسان از خوردن، آشامیدن و... نیست. بلکه قلب ،زبان، گوش، چشم و تمام اعضاء و جوارح انسان روزه دارند و از گناهان دوری می کنند. امام على (ع) فرمود: «صیام القلب عن الفکر فی الآثام افضل من صیام المرء عن الطّعام »[3] امساک قلب، از تفکر در گناه بهتر است از اینکه مرد از غذا امساک نماید.

زنى آمد خدمت پیغمبر اکرم صلى الله علیه و آله در حالى که روزه داشت. رسول اکرم(ص) شیر یا چیز دیگرى به او تعارف کرد و فرمود: بگیر و بخور. گفت: یا رسول اللَّه! روزه دارم. فرمود: نه، روزه ندارى؛ بگیر و بخور. گفت: نه یا رسول اللَّه! روزه دارم. باز رسول اکرم(ص) اصرار کرد که بخور. گفت: نه، روزه دارم، واقعاً روزه دارم (چون به حساب خودش واقعاً روزه داشت، ولى روزه ظاهرى). فرمود: تو چگونه روزه دارى، حال آنکه گوشت برادر یا خواهر مؤمنت را یک ساعت پیش خوردى (غیبت کردى)[4]. از ابى عبد اللَّه (ع) روایت شده است که: رسول خدا صلّى اللَّه علیه و آله فرمود:

«روزه‏ دار، اگر چه بر بستر باشد، مادام که مسلمانى را غیبت نکند، در عبادت است»[5].

از محتوای این گونه روایات و حکایات بدست می آید که عمل عبادی روزه، به غیر از معنا و ماهیت ظاهری؛ معنای عمیق تر و خاص تری هم دارد.

استاد مطهری در این باره گفته است :«یک ماه رمضان را تجربه کنید و یک روزه واقعى آن ‏طور که پیغمبر اکرم فرموده است و ائمه اطهار دستور داده ‏اند بگیرید، یعنى اولًا ظاهر روزه را که ترک کردن مأکولات و مشروبات و یک عده مسائل دیگر است عمل کنیم. این کار را که البته همه ما مى‏کنیم. ولى آن روزه‏ اى که در حدیث «روزه خاص» تعبیر شده است آن روزه را هم بگیریم؛ یعنى در این یک ماه، تنها دهان ما روزه نگیرد، زبان ما هم روزه بگیرد. در ماه رمضان کوشش کنیم که زبان ما غیبت نکند، دروغ نگوید ولو این دروغ برای ما منافع زیادى دارد؛ زبان ما افطار نکند، چون روزه تنها به نخوردن نیست. زبان ما بیهوده و لغو نگوید، جز حرفى که مورد نیاز زندگى دنیاى ما یا آخرت ماست حرف دیگرى نزند. گوش ما غیبت نشنود، لهو و لعب نشنود، فحش نشنود؛ چشم ما به ناموس مردم خیره نشود؛ دست ما به طرف خیانت دراز نشود؛ قدم ما به طرف خیانت و ظلم نرود.»[6]

پس روزه غیر از معنا و ماهیت ظاهری، معنای عمیق تر و دقیق تری هم دارد که در روایات به آن اشاره شده. روزه به این معنا عبارت است از اینکه: تمام اعضاء و جوارح انسان در حال مواظبت و مراقبت باشند. اگر این گونه شد، آن اثر بخشی و تاثیرگذاری که برای امور عبادی مطرح است به وجود خواهد آمد و یک ماه روزه داری صرفا گرسنگی و تشنگی نخواهد بود بلکه انسان را در مسیر سعادت و تربیت قرار خواهد داد.

 

پی نوشت:

1.سوره مبارکه الذاریات، آیه شریفه 56؛ (وَمَا خَلَقْتُ الْجِنَّ وَالْإِنسَ إِلَّا لِیَعْبُدُونِ)

2.تفسیر نور ج ص

3. الحدیت-روایات تربیتى، ج‏2، ص: 258

4. به نقل از: مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏23، ص: 109

5. پیام پیامبر، ترجمه‏فارسى، ص: 499 

6. مجموعه‏آثاراستادشهیدمطهرى، ج‏23، ص: 493

نوع مطلب :
برچسب ها :

ارسال شده در تاریخ : شنبه 1393/04/28 :: توسط : سربازسید علی
درباره وبلاگ
واگر راست می گویند پس چرا اینهمه«ماهواره» حریف این «ماهپاره» نمی شوند.
بسمله./نون والقلم...
ما هم اومدیم. گفتن تکلیفه. :نتیجه برامون مهم نیست.
اما بعد..
با توكل یر خدا و عزمی راسخ وارد فضای مجازی می شویم تا لبیك بر ندای هل من ناصر امام خامنه ای گوییم.
دشمنان سید علی بدانند كه امام ما تنها نیست زیرا سربازانش هستند...
واگر راست می گویند پس چرا اینهمه«ماهواره» حریف این «ماهپاره» نمی شوند.
من هم طلبه ای هستم چفیه ای بر دوش دارم که مال آقاست خانه ام هم بیت رهبری است خامنه ای هم پدرم . من هم ان شاءالله پسری صالح خواهم بود برایش کل وجودم فدای یک لحظه عمرش که اگر نبود این هوس بازان دیروز و امروز ما را در هوس ها غرق کرده بودند. فدایش شوم هم من هم پدر مادرم و هم کل فامیلم. بسوزند دشمنانش چون در پشت امام سرور مقتدا و... خدا
است.
و آدما میان و میرن
.......
وقتی به دنیا میاییم تو گوشمون اذون و اقامه می خونن
و
وقتی مردیم واسمون نماز می خونن
فقط به فاصله اذون و اقامه تو این مسافر خونه ایم...
میان ماندن و رفتن
ماندن، سنگ بودن است و رفتن، رود بودن
بنگر که سنگ بودن به کجا می رسد جز خاک شدن
و رود بودن به کجا می رود جز دریا شدن . . .
والعاقبه للمتقین
والسلام

مدیر وبلاگ: سربازسید علی
منوی اصلی
آرشیو مطالب
مطالب اخیر
نویسندگان
پیوندها
صفحات جانبی
نظرسنجی
چطور بود؟
برچسبها
آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد کل پست ها :
آخرین بروز رسانی :
جستجو
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات